Pielgrzymka do Piatienki

30 czerwca 2022 roku z Parafii Prawosławnej p.w. św. Jerzego Zwycięzcy w Białymstoku pod duchową opieką ks. Mariana Romańczuka, wyruszyła pielgrzymka do Piatienki. W tym świętym miejscu należącym do Parafii w Topolanach w dziesiąty piątek po Wielkanocy, sprawowane są uroczystości poświęcone Przenajświętszej Władczyni naszej Bogurodzicy. To tam od ponad trzystu lat, okoliczni mieszkańcy oraz pielgrzymi gromadzą się najpierw u źródełka, a także w wybudowanej na wzniesieniu przepięknej cerkiewce, aby prosić o Łaski Bogurodzicy dla siebie i swoich najbliższych. Nasi pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie Całonocnego Czuwania poprzedzającym uroczystości , które odbywały się również wieczorem, w nocy jak i w kolejnym dniu. Celebrowali je: ks. Mirosław Tomaszewski z Zabłudowa, w asyście przybyłych duchownych, Ojców Sławomira Troca, Bazylego Tokajuka, Aleksego Petrowskiego, Mariana Romańczuka, Dariusza Sulimy, Michała Ostapczuka oraz gospodarza uroczystości o. Aleksandra Aleksiejuka. Diakońską służbę prowadził o. Michał Gajko.

Atmosfera cerkwi i świętego miejsca na długo pozostaną w naszej pamięci i w naszych sercach.

Składamy serdeczne podziękowania o. Aleksandrowi Aleksiejukowi proboszczowi z Topolan, za ciepłe przyjęcie i możliwość modlitwy oraz bratczycy Annie Jarosławskiej za wspaniałą organizację pielgrzymki.

Piatienka to niewielka miejscowość w województwie podlaskim i ważne miejsce kultu cerkwi prawosławnej na białostocczyźnie. Według historyków historia tego miejsca sięga początków XVIII wieku, kiedy dzieciom pasącym bydło pod lasem w czasie epidemii ukazała się kobieta z dzieciątkiem na ręku i oznajmiła, aby pozostali przy życiu mieszkańcy wybudowali na skraju lasu kaplicę

Preswiataja Bohorodice Spasi nas.

Tekst: o. Marian Romańczuk

Zdjęcia: Danuta Dobreńko