Pielgrzymka do Miękisz

26 czerwca 2022 roku w II Niedzielę po Pięćdziesiątnicy, gdy cerkiew wspomina Wszystkich Świętych Ziemi Rosyjskiej oraz św. Ascetów z Góry Athos z Parafii Prawosławnej p.w. św. Jerzego Zwycięzcy w Białymstoku wyruszyła autokarowa pielgrzymka do Miękisz. W tym świętym miejscu należącym do Parafii w Pasynkach, w ostatnią niedzielę miesiąca, uroczyście sprawowane są Akatysty przed Ikoną Matki Bożej Żywonosnyj Istocznik. Pod duchową opieką ks. Mariana Romańczuka pielgrzymi w liczbie 50 osób uczestniczyli w tym nabożeństwie. Celebrowali je: ks. Marian Romańczuk i ks. Marcin Chiliński. Śpiewał miejscowy chór pod dyrekcją Wiesława Trzpisa. Po nabożeństwie wszyscy pielgrzymi mogli poczęstować się posiłkiem przygotowanym przez miejscową społeczność.

Miękisze to wieś wspomniana po raz pierwszy w 1560 r. W pobliżu wsi znajduje się otoczone kultem źródełko - „Żywonosnyj Istocznik”. Do niedawna znane było tylko nielicznym, słynęło za to z mocy uzdrawiania. Dziś stoi nad nim nowiutka kaplica ku czci Matki Bożej „Życiodajne źródło”. Miejscowi mówią, że przyjeżdżali tu ludzie nawet z odleglejszych miejscowości, a podczas procesji, zawsze się w tym miejscu zatrzymywano i modlono.

Teren jest dostępny nie tylko w dniach, kiedy odbywa się liturgia. Każdy chętny może sobie cudownej wody nabrać do butelki, lub po prostu przemyć nią od razu chore miejsca.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy również cerkiew w Ploskach , gdzie pomodliliśmy przed Ikoną matki Bożej Iwierskoj, która w okresie pandemii zasłynęła swoim miroteczenijem i po dzień dzisiejszy wydziela się z niej mirro. Po krótkim molebnie wszyscy pielgrzymi zostali namaszczeni św. Olejem. Po zakończonym nabożeństwie do wiernych ze słowem zwrócił się o. Andrzej Nielipiński, który opowiedział o historii oraz teraźniejszości Parafii w Ploskach. Opowiedział również o cudzie związanym z ikoną. Atmosfera cerkwi i świętego miejsca na długo pozostaną w naszej pamięci i w naszych sercach.

Składamy serdeczne podziękowania o. Andrzejowi Nielipińskiemu proboszczowi z Plosek oraz o. Jarosławowi Łojko proboszczowi z Pasynek za ciepłe przyjęcie i możliwość modlitwy oraz bratczycy Annie Jarosławskiej za wspaniałą organizację pielgrzymki.

 

Tekst: o. Marian Romańczuk

Zdjęcia: Jakub Taranta