Przybycie Relikwii Życiodajnego Krzyża Pańskiego

Parafia Prawosławna pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Białymstoku serdecznie zaprasza na nabożeństwa związane z przybyciem cząstki Relikwii Życiodajnego Krzyża Pańskiego.

W sobotę 12 października z Błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego w 100-lecie Autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego będzie można ofiarować swoją modlitwę i pokłon przed tą świętą Relikwią.

Podczas sobotnich, niedzielnych i poniedział-kowych nabożeństw będą wznoszone modlitwy do Wszechmogącego Boga o łaskę i wybaczenie naszych grzechów. My, stojąc przed świętym Krzyżem będziemy błagać o jego ochronę i moc wiary od niego płynącą. Błagać, aby dokonane na Krzyżu usynowienie Matce św. apostoła Jana dotyczyło i nas. Abyśmy usynowieni Matce Bożej, nie uczynili Jej smutku, lekceważąc przykazania Jej Syna i Boga. Oczywiście nie będą pominięte modlitwy zawsze wypowiadane — o uzdrowieniu chorych, o pomoc w trudnościach wszystkim tego potrzebującym. Duchowny przebywający przy relikwiach, w wyznaczonych momentach będzie namaszczać św. olejem z Golgoty,  błogosławić i oświęcać na relikwiach krzyżyki.

Ukoronowaniem patronalnego święta naszej dolnej cerkwi, poświęconej Pokrowu (tzn: Opiece) Matki Bożej, będzie powitanie i pokłon jeszcze jednej relikwii — cząsteczce Szaty Przenajświętszej Bogurodzicy.

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI

12 października, sobota

1600 — Uroczyste spotkanie Relikwii Czcigodnego Życiodajnego Krzyża Pańskiego przed świątynią i jej uroczyste wniesienie dla pokłonienia wiernym

1700 — Wieczorne nabożeństwo i namaszczanie św. olejem z Golgoty