Ks. mitrat Grzegorz Misijuk

Urodził się 28 października 1943 r. we wsi Podrzeczany (koło Hajnówki). W 1958 r. wstąpił do Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, a następnie w 1962 r. rozpoczął studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, którą ukończył z tytułem magistra w 1968 r.

12 lipca 1963 r. zawarł związek małżeński z Marią Sawczuk. Ma trzech synów — Włodzimierza, Jerzego i Adama. Dwaj z nich są obecnie duchownymi. Jerzy jest nauczycielem matematyki w jednym z białostockich liceów.

14 lutego 1964 r. przyjął święcenia diakońskie, a 21 lutego 1964 święcenia kapłańskie z rąk Mitropolity Warszawskiego i całej Polski Stefana. 23 lutego 1964 r. został mianowany proboszczem Parafii Prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Ornecie. W 1966 r. został przeniesiony do Diecezji Warszawsko-Bielskiej na stanowisko proboszcza Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Tarnogrodzie.

W latach 1973–1986 był proboszczem Parafii Prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Drohiczynie oraz przez kilka miesięcy w roku 1987 proboszczem w parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach. W latach 1987–1989 był wikariuszem Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku, a w latach 1989–1996 wikariuszem parafii katedralnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku.

Od 1996 r. o. Grzegorz jest proboszczem nowo powstałej Parafii św. Jerzego Zwycięzcy w Białymstoku, w ciągu ostatnich 27 lat udało się zbudować razem z parafianami piękną świątynię wraz z dzwonnicą, która stała się jedną z perełek Nowego Miasta i Białegostoku. Od jesieni 2022 r. trwa budowa domu parafialnego. Ale najważnejsze, że przez lata swojej posługi Bogu i ludziom ojciec Grzegorz stara się budować wspólnotę parafialną, zebranie wiernych, duchową rodzinę.

Przez długi okres o. Grzegorz był odpowiedzialny za współpracę Diecezji Białostocko-Gdańskiej z Mediami, był rzecznikiem prasowym, w latach 1989–2008 redagował i prowadził cotygodniowe audycje w Polskim Radiu Białystok („Pierad wychadam u carkwu” oraz „Duchounyja sustreczy”) i TVP Białystok („U źródeł wiary”). Był sprawozdawcą pierwszych transmisji nabożeństw świątecznych. W czasie swej posługi duszpasterskiej był również kapelanem w białostockich szpitalach. Na jego barki często spadały różne wyzwania tamtych czasów, np. organizacja przeniesienia relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku i inne.

Odznaczenia
1997 – Przywilej noszenia mitry