ks. dr Ivan Nikulin

Ksiądz Ivan Nikulin, urodził się 25 kwietnia 1985 r. we wsi Wisim w województwie Swierdłowskim (Rosja) w rodzinie duchownego. W 2007 r. ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Jekaterynburgu. W 2010 ukończył Wydział Kościelno-Historyczny Moskiewskiej Akademii Duchownej (Siergijew Posad) i obronił pracę doktorską na temat: „Metropolita Ignacy (Rimski-Korsakow): Życie i działalność”. W latach 2004–2010 zaocznie ukończył studia historyczne na Uralskim Uniwersytecie Państwowym im. Maksyma Gorkiego (Jekaterynburg). W latach 2010–2013 był doktorantem Instytutu Historii i Archeologii Uralskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk (Jekaterynburg). 9 grudnia 2013 obronił pracę doktorską na temat: „Jego Eminencja Ignacy (Rimski-Korsakow) — działacz kościelny, pisarz i myśliciel drugiej połowy XVII w.” i uzyskał stopień naukowy doktora nauk historycznych. W 2017 za monografię „Jego Eminencja Ignacy (Rimski-Korsakow), metropolita Syberyjski i Tobolski” został odznaczony nagrodą św. Makarego. Decyzją Najwyższej Komisji Certyfikacyjnej Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki Federacji Rosyjskiej z 25 października 2019 r. nadano mi tytuł naukowy docenta.

Od 2010 r. ks. Ivan Nikulin jest starszym wykładowcą (od 2014 r. — adiunkt) Seminarium Duchownego w  Jekaterynburgu. W 2012 r. został mianowany kierownikiem działu informacyjno-wydawniczego Seminarium Duchownego w Jekaterynburgu. W 2017 r., w związku z otwarciem studiów magisterskich, został mianowany kierownikiem naukowym programu magisterskiego „Historia Kościoła”. W 2018 został mianowany kierownikiem kursów doskonalenia kapłanów Diecezji Jekaterynburskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Od 2019 pełnię również funkcję prorektora ds. licencjonowania i akredytacji Seminarium Duchownego w Jekaterynburgu.

17 czerwca 2011 zawarł sakrament małżeństwa z prawosławną chrześcijanką pochodzącą z Białegostoku. Ma dwóch synów (2012, 2015) i córkę (2019).

4 grudnia 2013 Eminencja Cyryl, metropolita Jekaterynburski i Wierchoturski na Boskiej Liturgii w Soborze Świętej Trójcy w Jekaterynburgu wyświęcił go na diakona. 22 grudnia 2013 r. Eminencja Cyryla, metropolita Jekaterynburgski i Werchoturski na Boskiej Liturgii w świątyni Miłosiernego Zbawiciela podworia Aleksandra-Newskiego Nowo-Tichwińskiego klasztoru żeńskiego (Jekaterynburg) wyświęcił na prezbitera. Od 22 grudnia 2013 do 16 kwietnia 2014 był wikariuszem soboru św. Jana Chrzciciela w Jekaterynburgu. 17 kwietnia 2014 został proboszczem parafii soboru św. Katarzyny w Jekaterynburgu. Zgodnie ze złożonym wnioskiem w dniu 30 czerwca 2020 r. zwolniony ze służby Diecezji Jekaterynburgskiej z prawem przejścia do Diecezii Białostocko-Gdańskiej Polskiego Kościoła Prawosławnego. Dekretem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jakuba z dniem 1 listopada 2020 roku został mianowany wikariuszem parafii św. Jerzego w Białymstoku. 23 kwietnia 2023 r. zostal poniesiony do godności protojereja.