Święto Opieki Matki Bożej w naszej parafii

14 października w dniu święta Opieki Matki Bożej, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w dolnej cerkwi naszej swątyni, poświęconej Opiece Matki Bożej.

Uroczystości w naszej parafii miały szczególny charakter. Podczas świątecznych nabożeństw wierni mogli oddać cześć relikwiom Krzyża Pańskiego oraz cząsteczce szaty Przenajświętszej Bogurodzicy.

Po zakończonej Boskiej Liturgii, do licznie zebranych w cerkwi zwrócił się Arcybiskup Jakub. Arcypasterz podkreślił, że święto Opieki Matki Bożej jest dniem kiedy idziemy do naszych świątyń po to, by w szczególny sposób podziękować Matce Bożej za jej opiekę. Jest wiele świąt ku czci Bogurodzicy, ale to święto przypomina nam jak żadne inne o wyjątkowej trosce Matki Bożej o nas. W Ewangelii mamy wiele miejsc mówiących o Matce Bożej. Zdaniem Hierarchy na dzisiejsze święto lepiej pasowałby fragment, kiedy to Jezus Chrystus usynowił swojego umiłowanego ucznia Jana Matce Bożej. Poprzez usynowienie swego ucznia, Chrystus usynawia każdego, który stoi pod jego krzyżem, a więc każdego wierzącego. Jednakże dziś czytany był fragment Ewangelii o siostrach Marii i Marcie. Według Ewangelisty Łukasza, kiedy Jezus odwiedził dom Marii i Marty, to jedna z nich przygotowywała, żeby godnie przyjąć gości. Troszczyła się o to, żeby zabezpieczyć to co powinna uczynić każda gospodyń. Natomiast Maria usiadła przy stopach Chrystusa i słuchała jego nauk. Marta zatroskana tym żeby jak najszybciej przygotować posiłek dla zebranych w domu i przyjąć jak najbardziej godnie swego Nauczyciela. Zwraca się do Jezusa, by ten powiedział Marii żeby poszła i jej pomogła. Jednakże Chrystus odpowiada Marcie zupełnie dla niej nieoczekiwanie. Bowiem powiedział jej, że troszczy się o rzeczy które nie są najważniejsze, a to właśnie Maria wybrała to co jest najważniejsze dla człowieka czyli słuchać słów naszego Nauczyciela i Zbawiciela.

Ewangelia podkreśla że słuchanie Słowa Bożego jest nawet ważniejszej niż bycie z kimś w wyjątkowym pokrewieństwie. Ojcowie Cerkwi uczą nas, że Maria nie tylko urodziła Zbawiciela świata, ale także doskonale wypełniała jego słowa. Jest Ona dla nas przykładem służby Bogu. To dlatego jest wstawiennictwo przed Bogiem jest tak silnie, o czym może przekonać się każdy wierzący człowiek.

Tekst: protodiakon Wiaczesław Perek (za: http://orthodox.bialystok.pl/)

Fotoreportaż: Aleksandry Siebiatyńskiej