Relacja ze święta ku czci św. Paisjusza Hagioryty

W dniach 11-12 lipca 2017 roku w naszej parafii uroczyście wspominaliśmy pamięć świętych apostołów Piotra i Pawła oraz świętego Paisjusza Hagioryty, którego ikona przybyła równo rok temu ze Świętej Góry Atos.

Liturgiczne obchody święta rozpoczęły się już we wtorek wieczorem nabożeństwem całonocnego czuwania. Następnego dnia rano dokonano małego poświęcenia wody, po czym rozpoczęła się świąteczna Boska Liturgia. Nabożeństwo zwieńczone zostało uroczystą procesją wokół świątyni na ułożonej niedawno nowej drodze z kostki brukowej.

W czasie krestnego chodu proboszcz parafii, ks. mitrat Grzegorz Misijuk poświęcił cztery nowe ikony-freski. Znajdują się one we wnękach na zewnętrznych szczytowych ścianach cerkwi. Już od kilku tygodni dodają pełni blasku świątyni, a szczególnie wyjątkowo prezentują się przy włączonej nocnej iluminacji.

Przedłużeniem świątecznej radości była agapa – wspólny posiłek duchownych, chórzystów, parafian i wszystkich przybyłych gości. Miała ona miejsce bezpośrednio na placu przy cerkwi i odbyła się w takiej formie po raz pierwszy.

Podczas nabożeństw śpiewały trzy chóry: parafialny i żeński pod dyrekcją matuszki Anny Cyrkun oraz męski pod dyrekcją lektora Romana Sacharczuka.

 

Fot.: Bogdan Misiejuk, Daniel Grygiewicz