Święto ku czci św. Paisjusza Hagioryty

9 lipca 2017 | Daniel Grygiewicz

W dniu 12 lipca, kiedy Cerkiew wspomina pamięć świętych apostołów Piotra i Pawła, przypada również święto ku czci św. Paisjusza Hagioryty.

Rok temu, 11 lipca 2016 r. ikona świętego Paisjusza przybyła do naszej parafii ze Świętej Góry Atos. Od tego momentu starzec Paisjusz stał się bliski sercom parafian. Od roku co niedzielę przed jego ikoną służony jest akatyst, a dzień jego pamięci naturalnie wpisał się w kalendarz liturgiczny parafii i stanowi kolejne małe święto parafialne.

W związku z powyższym proboszcz parafii – ks. mitrat Grzegorz Misijuk wraz z duchowieństwem i wiernymi zaprasza na świąteczne uroczystości, które odbędę się w dniach 11-12 lipca 2017 roku, by móc wspólnie podziękować za otrzymany dar oraz opiekę św. Paisjusza.

Harmonogram nabożeństw:

11.07.2017 (wtorek)

• 17:00 – całonocne czuwanie

12.07.2017 (środa)

• 8:00 – małe poświęcenie wody
  • 9:00 – Boska Liturgia (górna cerkiew), krestnyj chod

Bezpośrednio po Liturgii w czasie procesji odbędzie się również poświęcenie czterech ikon-fresków, które zostały wykonane w ostatnim czasie na zewnętrznych ścianach szczytowych cerkwi przez ikonografa Pana Jarosława Wiszenko.

Następnie na placu cerkiewnym będzie miała miejsce wspólna agapa – posiłek dla duchownych, chórzystów, parafian i wszystkich, którzy przyjmą zaproszenie i przybędą, by podzielić radość tego dnia.

Fot.: Aleksandra Jakimiuk